Kullanışlı Mutfak Dekorasyon

20.05.2012 16:25

 

Kullanışlı bir mutfak oluşturmak istiyorsanız .

Eğer yeriniz müsait değilse; üste mini fırını, alta da mini bulaşık makinesini yerleştirebilirsiniz. Mutfakta iş yapma hobisi olanlar, özellikle büyük ve konforlu bir mekanları olmasını arzu ederler
.

Ama çok küçük metrekaraler de bile modern ve işlevsel bir mutfağa sahip olmanız mümkün. Öncelikle gereken mutfakta en çok neye ihtiyacınız olduğunu belirlemek, daha sonra bu eşyaların yerleştirileceği mekanı oluşturmak ve son olarak da yerleşimi ayarlamak.

Aydınlatma
Özellikle küçük mekanları rahatlatmak için, iyi bir aydınlatma sistemi kurmak gerek. Kuvvetli ve ışığı genele yayan bir ampulle bu işi halledebilirsiniz. Evde görmek istediğiniz rengi de, lambanızın dış kısmı yansıtacaktır.

Mini fırın
Mutfakta pişirme ünitesi olarak setüstü ocak kadar gerekli olan fırının da mini boyunu seçmelisiniz. İster börek, ister balık ister çeşitli yemekleri pişirmekte oldukça ihtiyaç duyacağınız mini fırının, yarattığınız mekanda tahmininizden çok daha az yer kaplayacağını göreceksiniz
.

Set üstü ocak
Nasıl bir pişirme ünitesine sahip olmak istediğinize karar verdikten sonra ürün seçme işine girerseniz, doğru tercihi yapmanız daha kolay olacaktır. İsteğinize göre gazlı veya elektrikli alternatifleri olan set üstü ocaklarla her çeşit yemeği pişirmeniz mümkün. Yerden kazanmak için iki gözlü olanlarını tercih edin.

Masa
Alanınız ne kadar küçük olursa olsun, ihtiyacınıza cevap verecek fonksiyonel bir masa mutlaka gerekecektir. Mümkün olduğunca küçük ama işlevsel bir açılır kapanır masayı nişin önüne koyarak hem yemek yeme alanı, hem fazladan tezgah alanı, hem de dekoratif bir görünüm yaratabilirsiniz
.

Bulaşık makinesi
Sudan tasarruf etmek ve hijyenik bir temizlik sağlamak için bulaşık makinesi kullanmak şart. Alanınızın durumuna göre bu makinelerin küçük boyları da mevcut ve oldukça kullanışlı.

Eviye
Boyut ve şekline göre birçok evye seçeneğini yapı marketlerde bulabilirsiniz. Özellikle yuvarlak olanları bu gibi ufak alanlarda oldukça kullanışlı ve görsel anlamda da şıklığı yakalamanızı sağlıyor
.

Küçük yerde kullanışlı bir mutfak oluşturmek imkansız diye içinizdsen geçiriyorsanız, yanılıyorsunuz. Siz de mutfağınız için pratik çözümler bulup uygulayabilirsiniz.

İlk aşama
Nişi hazırlamak için öncelikle elektrikli aletlerinizin sığacağı kadar bir alan açın. Eviyenizi ve set üstü ocağınızı koyacağınız tezgahı ebatlara uygun olarak kestirin. Su ve elektrik bağlantılarını yaptırmanız için bir tesisatçı ve elektrikçiye ihtiyacınız olacak.

Bulaşık makinesi ve eviyeyi su borularına bağlatmanız lazım. Set üstü ocak ve fırın için de çoklu bir topraklı priz taktırmalısınız. Tezgahınızın üzerine eviye ve bataryasını yerleştirip bağlantılarını yaptırın. Daha sonra ise bulaşık makinesi ve fırınınızı onlar için ayırdığınız bölmelere yerleştirin. Böylece ilk aşamayı tamamlamış olacaksınız.

İkinci aşama
Çalışmanın zahmetli ve zor olan inşaat kısmı tamamlanıp elektrikli aletler yerleştirildikten sonra artık sıra mutfak eşyalarınızı yerlerine dekore etmeye geldi. alandan kazanmak için duvarları mümkün olduğu kadar değerlendirin ve raf sistemlerini kullanın.

Su ısıtıcı, narenciye sıkacağı, espresso makinesi, blender gibi küçük elektrikli ev aletlerini tezgahınızın üzerine yerleştirebilirsiniz. Sabahları kahvaltı yapabileceğiniz ya da akşamları birşeyler atıştırabileceğiniz küçük ebatlı masanız için de bir yer planlamayı unutmayın. Tüm bunları gerçekleştirdikten sonra üçüncü aşamaya geçebilirsiniz.

Üçüncü aşama
Bütün hazırlıklar bittiğine göre sıra mutfağınızda neşeli bir hava olutşrmaya geldi. Renkli bir mutfak istiyorsanız beğeninize, stilinize uygun aksesuarlarla dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. Duvarları da istediğiniz renkte herhangi bir duvar kağıdıyla kaplayıp tarzınıza uygun işlevsel bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Duvar kağıdını sudan ve buhardan etkilenmeyen cinste tercihi daha uygun olacaktır. Alanınız dar olduğu için masanın yanında büyük bir sandalye kullanmak yerine küçük bir tabureyi tercih edebilirsiniz. Bunları tamamladıktan sonra artık mutfağınız kullanıma hazır.

Batarya seçimi önemli
Batarya, şüphesiz en önemli mutfak aparatlarından biri. Seçim yaparken işinizi en rahat halledecek olanları seçmenizde fayda var. Birçok modeli olan bataryaların duşlu modellerini tercih ederseniz hem daha az su harcamış olursunuz, hem de daha pratik bir temizlikle zamandan kazanırsınız.

Çelik eviye için temizlik tavsiyeleri
Eğer mutfağınızda çelik bir eviye kullandıysanız temizliği sağlamak için deri veya microfiber biz bez kullanmanız gerekiyor. Böylece su tanelerinin yarattığı lekelerden rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Ayrıca ovma deterjanlarından uzak durmalısınız. Eviyenizin çizilmesine sebep olur.

Mutfak gereçleri çok kullanışlı
Mutfakta her an elinizin altında olması gereken bazı aletler, yemek yaparken size oldukça kolaylık sağlayacak. Bu aletler düşündüğünüz kadar yer de tutmuyor. Onları dolaplara saklamak yerine duvarınıza asabilirsiniz.

Mekanı genişletmek için bunları uygulayın
• Çalışma alanı olarak düşündüğünüz tezgahı mümkün olduğunca geniş tutun.
• Tezgahın üzerini gereksiz aletlerle doldurmayın ve kendinize rahat bir çalışma alanı bırakın.
• Aksesuarlarınızı az ve öz seçin. İhtiyacınız olanından fazla elektrikli alet kullanmayın. Birçok işi bir arada yapan robotlardan faydalanın.
• Duvarınızda uygun boşluğunuz varsa aksesuarları asmak için duvara çakılan boruları kullanın. Yerdeki kalabalığı duvara taşırsanız size daha ferah bir alan kalacaktır.
• Doğru aydınlatmayla daha ferah bir alan yaratın.

Alanı optimum kullanmak için
• Tezgahı çalışma alanı olarak kendinize saklamak için küçük set üstü ocakları tercih edin.
• Ocağınızın üzerini daima kullanın.
• Küçük ebatlı tencereleri tercih edin.
• Az ve öz pişirme elemanı kullanın. Her malzemeden bir adet edinin.
• Ek bir masa edinerek ikinci bir tezgah oluşturun.

işte mutfak dekorasyonda sizin evde işinizi kolaylaştıracak öneriler.
umarım yardımcı olmuştur.

KAYNAK:https://www.dekorasyonmalzemeleri.info/kullanisli-mutfak-dekorasyon.htm

Geri

Sitede ara

© 2011 Tüm hakları saklıdır.